Žuly Bruno paul

Žuly

Žula neboli granit je přírodní kámen, hlubinná vyvřelá hornina. Vzniká z roztaveného magmatu při velmi vysokých teplotách. Výsledkem tohoto procesu je silná, krásná, trvanlivá a snadno zpracovatelná žula.

Výhody materiálu

Žula z velké části tvoří pevné části zemské kůry. Žula se skládá z několika minerálních látek, mezi hlavní z nich patří křemen (35%) a živec (40%). Právě živec v žule rozhoduje o její barvě.

Vysoký obsah křemene má vliv na to, že jsou granity poměrně tvrdé. Jsou mnohem tvrdší než mramor, jejich tvrdost je mezi 6. a 7. stupněm na Mohsově stupnici tvrdosti (tvrdá až velmi tvrdá), mají vysokou hustotu a odolnost.

Hlavním rysem žuly je zrnitost. Žula může být hrubozrnná, středně zrnitá nebo jemnozrnná. Malé a středně velké kameny granitu mají nižší pórovitost, a proto jsou více odolné.

Vzhledem k mineralogickému složení je žula odolná proti většině kyselin, ale i jiným chemikáliím.

Žuly jsou relativně tvrdé a pevné horniny a jsou odolné vůči zvětrávání a jsou proto považovány za extrémně odolné vůči povětrnostním vlivům.

Žula může mít celou řadu povrchových úprav, které se využívají jak v exteriéru, tak interiéru. Nejjednodušší úpravou je samozřejmě štípaný granit, kdy je plně zachován přírodní vzhled kamene.

Cosmic Black
Viscount White žula
Nero Zimbabwe žula
Fusion Black žula

 

 Povrchová úprava desky z žuly může být:

  • leštěná - vzniká broušením a následným vyleštěním kamene
  • broušená - vzniká broušením kamene brousky se zrnitostí do „320" (označení Satin/Antique/Leather)
  • opalovaný povrch (žíhaný plamenem) - vzniká prudkým zahřátím kamene
  • kartáčovaná - vzniká zakartáčovaním povrchu speciálními kartáči
  • tryskaná -  vzniká opracováním za pomocí ocelové drtě či křemičitého písku v tryskači

 

 

Údržba kamenné desky z žuly

Údržba výrobků z přírodního granitu je velice snadná. Granit lze bez problému čistit a umývat všemi běžnými prostředky v domácnosti. Neměly by být používány prostředky s obsahem písků, neboť by mohlo dojít k poškrabání měkkých minerálů v horninové hmotě. Na druhou stranu granit je odolný i proti ostří nože nebo poškrabání škrabkou.

Kamenné prvky v exteriéru, ale i více namáhané plochy v interiéru (jako jsou to typicky kuchyňské pracovní desky, obklady u kuchyňské linky, v koupelně, umyvadlové desky a podlahy) se doporučují pravidelně impregnovat speciální impregnací. Impregnací je úplně potlačena nasákavost granitového materiálu a dochází ke zvýšení odolnosti proti klimatickým a jiným vlivům. Impregnace se rovněž používá pro zvýraznění struktury a barvy kamene.

PORADÍME

Navštivte síť našich partnerů, kteří Vám profesionálně zodpoví Vaše dotazy a na základě individuálních požadavků Vám rádi pomohou.

ZAMĚŘÍME

O profesionální zaměření se postará náš tým odborníků, který pracuje s moderním zařízením PROLINER.

VYROBÍME

Vyrobíme na míru a bez kompromisů. Díky nejmodernějším technologiím dosahujeme vysoké kvality a efektivity.

NAMONTUJEME

Montážní tým přijede na určené místo dle Vašich časových požadavků a provede odbornou instalaci k Vaší spokojenosti.